Město Český Krumlov podpoří zámek při získání výjimky na chov medvědů.
Vedení města reaguje na rozhodnutí Národního památkového ústavu, který plánuje ukončit chov medvědů na zámku v Českém Krumlově, jak uvádí reportáž Českého rozhlasu.
Město s plánovaným postupem nesouhlasí a plně podporuje kastelána Pavla Slavka, který bude usilovat o získání výjimky pro chov a certifikátu záchranné stanice. Medvědi tu nejsou pro potěchu návštěvníků, ani jako chovná nebo obchodní zvířata. Současné medvědárium slouží především jako útulek pro zvířata, která nemají jinou možnost důstojného dožití. Poslední dva medvědy sem umístilo Ministerstvo životního prostředí v roce 2019.
„Neztotožňuji se s kroky památkového ústavu, který podlehl zahraničním aktivistům požadujícím zákaz chovu medvědů v hradním příkopu. Neustále atakování, kterému čelil zámek i my jako samospráva, jsou založené na neznalosti. O medvědy pečuje Jan Míša Černý, zkušený ošetřovatel dravé zvěře, který se jejich chovu věnuje téměř 50 let. Pod jeho dozorem mají medvědi tu nejlepší možnou péči,“ říká rezolutně starosta Alexandr Nogrády.
Českokrumlovští medvědi jsou také pod veterinární kontrolou Krajské veterinární správy v Českých Budějovicích. Odbornou podporu zajišťuje ZOO Plzeň.
V medvědím příkopu nyní žije 33letá medvědice Marie Terezie a dvojice medvědů hnědých, Vilém a Polyxena. Tato mláďata byla v roce 2017 zabavena na pražském letišti, protože dovozce neměl potřebné povolení CITES. Měla skončit v cirkuse, ale byla zachráněna a po dvou letech nezdařených pokusů o umístění do zoo si je převzal Národní památkový ústav, který je umístil do Českého Krumlova.
Jan Míša Černý medvědům každý den připravuje speciální nápoj složený z vody, mléka, medu, rybího tuku a dalších vitamínů a minerálů. Každý medvěd vypije 60 litrů tohoto nápoje denně, spotřebují až 540 kg medu za rok. Kromě toho denně dostávají 8 přepravek ovoce a zeleniny, včetně jejich oblíbené mrkve. Denně jim Jan Míša Černý vaří také 30 vajec. Pochoutky jsou medvědům schovávány po výběhu, aby měli dostatek pohybu.
Medvědi mají k dispozici celkem 878 m2, přičemž medvědárium tvoří tři hlavní části – starý (menší) výběh, nový výběh a zimoviště (kotce pod mostem). V navazujících sklepích jsou pak přípravny, sklady a zázemí chovatelů. Celý prostor se nachází 6 metrů pod úrovní terénu, je tak pohledově a akusticky oddělen od městského života, provozu zámku a návštěvníků. Prostředí poskytuje medvědům klid, stín, nechybí zde oblíbená vodní plocha či zeleň v podobě stromů a keřů na skalách. Hlavní výběh nabízí medvědům velkorysý prostor 620 m2 a mnoho přírodních prvků pro aktivní vyžití (kamenné bloky, kmeny stromů, jezírko s vodopádem, skálu prorostlou zelení, hliněný travnatý val a travnaté plochy).
Medvědi jsou s českými hrady a zámky spjati po staletí. V Českém Krumlově se objevili již v polovině 16. století, kdy zde sídlil rod Rožmberků, jenž měl medvědy ve svém erbu.
Zdroj: Město Český Krumlov